Rola opiekuna osoby przewlekle chorej w domu – jak sobie poradzić?

 

Nie da się przewidzieć momentu, w którym choroba przyjdzie do naszych bliskich. Niemożliwe jest więc również przygotować się do opieki nad przewlekle chorą bliską nam osobą. Istotne jest jednak, by zrobić wszystko w celu zadbania nie tylko o jej komfort fizyczny, ale i psychiczny. Ważnym okaże się także wsparcie duchowe, które ułatwi choremu odnalezienie się w tej nieznanej mu i z pewnością trudnej, nowej sytuacji.

Jak zatroszczyć się o zdrowie psychiczne chorującej przewlekle osoby?

Badania naukowe z dziedziny psychologii udowadniają, że zdrowie fizycznie nierozerwalnie powiązane jest ze zdrowiem psychicznym. Dbanie o komfort psychiczny to zarazem troska o fizyczność człowieka. Przewlekła choroba, która dopada bliską nam osobę, wymaga w walce z nią nie tylko leczenia farmakologicznego jej samej, ale i pozytywnego podejścia, optymizmu i entuzjazmu. Opiekując się chorym, potrzebny jest uśmiech, współodczuwanie i wsłuchanie w jego potrzeby.

Choroba przewlekła, szczególnie ta obarczona wieloma dolegliwościami, może popychać osobę chorą do wrażenia bycia ciężarem dla swoich bliskich. Ta wyjątkowo trudna sytuacja, w której wiele zmienia się w codziennym funkcjonowaniu rodziny, z pewnością wymaga poświęcenia i zaangażowania. Ważne jest jednak, by osobie chorej nie pokazywać swojego zmęczenia, lecz skupić się na tym, co dobre – miłości, szczerej chęci niesienia pomocy, szczęściu. Wszystko to po to, by chory czuł bliskość, wsparcie i pewność, że nie jest w tym sam. Niezwykle ważne dla niego będzie wspólne spędzanie czasu, długie rozmowy, czytane książki czy oglądane wspólnie transmisje Mszy Świętych.

Opieka nad osobą przewlekle chorą – jak przygotować się do roli opiekuna

Jak wspomniane wyżej, opieka nad osobą przewlekle chorą jest trudną i ekstremalnie wymagającą sytuacją. Opiekunowie mierząc się z nieznaną dotąd codziennością, sami potrzebują wsparcia. Siłę do pokonywania wyzwań i stawaniu nierzadko w obliczu końca życia bliskiego przynieść może modlitwa, częsta adoracja i czytanie Ewangelii. Chory w domu, szczególnie osoba leżąca, oznacza przerywany sen w nocy, co potęguje zmęczenie. Widok osłabionej bliskiej nam osoby nie dodaje sił. A jednak ten uśmiech, z którym do chorego przyjdziemy, staje się ważną częścią towarzyszenia na ostatniej drodze. To ważne, by dbać o siebie, a poprzez to móc dawać siebie innym.

Wsparcie duchowe dla osób przewlekle chorych i ich opiekunów

Czasem trudno znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki jest sens choroby i cierpienia bliskich nam osób. Zrozumienie swojej roli i duchowej drogi, którą ma się do pokonania, może być w tej sytuacji niezwykle cenne i realnie pomóc w świadomym przeżywaniu tych chwil. Dlatego wsparcie duchowe – tak samo dla osoby chorej, jak i opiekującej się nią – jest tak ważne i potrzebne. Jak to zrobić? Codzienne nabożeństwa, uczestnictwo we Mszy Świętej i wspólne modlenie. Parafie nierzadko umożliwiają wizyty u  chorujących, w których trakcie kapłani umożliwiają przyjęcie Eucharystii. Istotne będzie połączenie regularnych wizyt połączone ze stałym, telefonicznym kontaktem z księdzem lub zakonnikiem.

Jak podnieść komfort codzienności choremu?

Wsparcie duchowe, optymizm, leczenie, ale i dbałość o codzienne funkcjonowanie. Ułatwienie choremu funkcjonowania na co dzień to fundament opieki nad nim. Zadaniem opiekunów jest dostosować do nich otoczenie, w tym pokój, w którym spędzają większość czasu. Podstawą jest łóżko rehabilitacyjne, najlepiej elektryczne. Musi mieć ono regulację, by wygodnie podnosić chorego do pozycji siedzącej. Ponadto ważne są również barierki, które dbają o bezpieczeństwo i zapewniają ochronę przed upadkiem. Chcąc uniknąć odleżyn u chorego, należy zainwestować w dobrej jakości materac do łóżka. Przy łóżku praktycznym rozwiązaniem będzie szafka z możliwością jej przesuwania dzięki zamontowanym kółkom. Proszę zwrócić uwagę na półki – wysuwane są znacznie łatwiejsze w obsłudze dla osoby leżącej.

Łóżko elektryczne, materac i szafka – budżet na zakup mebli do pokoju chorego

Wszystkie te meble i dodatki nie są tanie. Łóżko rehabilitacyjne wraz z materacem przez wzgląd na swój specjalistyczny charakter to duży wydatek. Nie wszystkich stać na to, by takie sprzęty kupić. Wsparciem w tym okazać się mogą wypożyczalnie, w których możliwe jest skorzystanie z łóżka elektrycznego na określony czas. Czasem lokalne fundacje i parafie organizują zbiórki i umożliwiają wynajem sprzętu rehabilitacyjnego bez ponoszenia kosztów przez chorego i jego opiekuna.

W opiece nad chorym, szczególnie tym o ograniczonych możliwościach poruszania się lub całkowicie ich pozbawionych, bardzo ważne jest podejście całościowe. Zapewnienie mu wsparcia duchowego i troski o zdrowie tak samo fizyczne, jak i psychiczne. Zadbanie o odpowiednie meble do pokoju chorego jest podniesieniem komfortu psychicznego i fizycznego, które tworzy przestrzeń do spokojnego duchowego przeżywania.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *