Skuteczne sposoby sprawdzania masy ciała

Nie od dziś wiadomo, że nadmierna masa tkanki tłuszczowej nie sprzyja zdrowiu. Otyłość ma bowiem znaczące skutki uboczne i przyczynia się do powstawania wielu chorób. Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca czy miażdżyca to tylko kilka z nich, które najczęściej dotykają osoby z otyłością. Jak zatem sprawdzić czy nasza masa ciała jest prawidłowa i co robić, kiedy się okaże, że nasze wyniki odbiegają od normy? Czy kalkulator BMI oraz inne wskaźniki oceniające stan odżywienia są rzeczywiście pomocne przy ocenie prawidłowej masy ciała?

Najważniejsze wskaźniki oceny odżywienia

Najlepszym narzędziem do badania prawidłowej masy ciała jest powszechnie wszystkim znany kalkulator BMI. Pozwala oszacować czy waga danej osoby jest odpowiednia do jej wysokości. Używając prostego wzoru matematycznego można błyskawicznie się dowiedzieć czy masa ciała człowieka znajduje się w granicach normy.

Okazuje się jednak, że aby uzyskać bardziej miarodajny wynik, potrzebne są także inne wskaźniki, konieczne do oceny stanu odżywienia. Kalkulator WHR to współczynnik obwodu talii do bioder. Za jego pomocą można z dużą precyzją ocenić dystrybucję tkanki tłuszczowej w ciele człowieka, jak również określić stopień ewentualnej otyłości.

Podobne zastosowanie ma kalkulator WHtR. Wskaźnik ten definiowany jest jako obwód talii podzielony przez wysokość człowieka. Narzędzie to jest również wykorzystywane do oceny rozkładu tkanki tłuszczowej w ciele człowieka.

Wskazane kalkulatory dostępne są np. tu.

Prawidłowa interpretacja otrzymanych wyników

Sprawdzenie prawidłowej masy ciała przy pomocy wskaźników antropometrycznych jest niezwykle prostym zadaniem. Na stronach internetowych dedykowanych poradnictwu dietetycznemu z łatwością można znaleźć praktyczne kalkulatory wykorzystywane do klasyfikacji masy ciała.

Wpisując odpowiednie dane dotyczące naszego ciała i poddając je działaniu matematycznym otrzymujemy wyniki, których interpretacja będzie wyjątkowo prosta. Wystarczy je porównać z wartościami, jakie znajdują się w tabelach kategoryzujących konkretne wskaźniki. Ich wysokość wyraźnie wskazuje czy masa naszego ciała jest prawidłowa.

Co więcej, na podstawie uzyskanych wyników dowiemy się także jakie somatotypy sylwetki nas dotyczą. Uzyskamy także fachowe porady, jakie jest zapotrzebowanie kaloryczne przy konkretnej budowie ciała oraz stosowanej na co dzień aktywności.

Główne typy sylwetki

Somatotyp to nic innego jak rodzaj budowy ciała. To, jak zbudowana jest nasza sylwetka jest bowiem kwestią genetyczną i w dużej mierze odpowiada za to, jaki rodzaj diety oraz aktywności fizycznej jest najodpowiedniejszy dla konkretnego somatotypu. Wyróżniamy trzy główne typy sylwetki:

  • sylwetka endomorficzna
  • sylwetka mezomorficzna
  • sylwetka ektomorficzna

Ektomorficy to najczęściej osoby o bardzo szczupłej sylwetce, niemające najmniejszych problemów z przemianą materii. Nie muszą się zbytnio martwić o spożywane kalorie, jak i o poziom tkanki tłuszczowej. Osoby o takim somatotypie mogą sobie pozwolić na dodatni bilans kaloryczny. Niestety ten typ sylwetki nie sprzyja budowaniu masy mięśniowej, a błędy dietetyczne mogą zostawić ślad w postaci mało atrakcyjnych oponek w okolicy talii.

W znacznie lepszej sytuacji są mezomorficy. Mają dużą ilość tkanki mięśniowej i niewielką ilość tkanki tłuszczowej, co przy odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej umożliwia szybkie uzyskanie atletycznej sylwetki.

W najgorszej sytuacji są endomorficy, którzy mają zwykle spowolnioną przemianę materii i tendencję do przybierania na wadze. Ujemny bilans kaloryczny oraz intensywna aktywność fizyczna to najefektywniejsza metoda redukcji zbędnych kilogramów i utrzymania prawidłowej masy ciała. Choć wyróżnia się trzy główne typy budowy sylwetki, to w rzeczywistości rzadko się one zdarzają. Najczęściej mamy jednak do czynienia z połączeniem różnych somatotypów i cech dla nich charakterystycznych.

Konsekwencje zdrowotne nadmiernych kilogramów

Nadmierna masa tkanki tłuszczowej to poważny problem, który niesie za sobą konsekwencje zdrowotne. Choroby układu krążenia, zwyrodnienia stawów, zaburzenia gospodarki hormonalnej, a nawet choroby nowotworowe zdarzają się znacznie częściej u osób otyłych.

Osoby dotknięte otyłością, szczególnie tą olbrzymią, mają problemy z poruszaniem i wykonywaniem codziennych czynności. Otyłym trudno znaleźć partnera, mają też problemy ze znalezieniem pracy, co w dużej mierze odbiją się niekorzystnie na ich stanie psychicznym.

Ponieważ otyłość jest niekorzystnie postrzegana, rezygnują z życia towarzyskiego i sami skazują się na samotność, która pogłębia ich problemy. Nie warto więc czekać aż nadwaga zamieni się w otyłość i zawczasu zacząć działać.

Korzystanie z zaawansowanych kalkulatorów antropometrycznych z automatyczną interpretacją pomaga sprawdzić jaka jest aktualna masa tkanki beztłuszczowej, a także czy inne wskaźniki masy ciała są w granicach normy. Systematyczna kontrola oceny odżywienia organizmu, odpowiednia dieta i aktywność to najlepsza recepta na utrzymanie prawidłowej wagi.

Źródła:

https://apcz.umk.pl/JEHS/article/download/JEHS.2021.11.08.001/29470/81827
https://pzp.umw.edu.pl/pdf/2018/8/3/217.pdf

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *