Trądzik jak sobie z nim radzić ?

 

W wieku nastoletnim, często dotykają nas, nie tylko problemy natury psychicznej co i fizycznej.

 

Niestety aż 80% szczęśliwców musi zmagać się z tym wizualnie, nieprzyjemnym schorzeniem. Przypada to na wiek od 12-24 roku życia.

 

Niestety problem, ten może nie ustąpić z wiekiem, bez leczenia farmakologicznego.

Trądzik – od czego się zaczyna?

Zwykle zaczyna się niewinnie. Od paru zmian skórnych, które przecież zdarzają się każdemu z nas, zwłaszcza jeśli idzie o okres dojrzewania.

Niestety, zwykle od takich właśnie, drobnych zmian, zaczyna się stopniowo większy problem. Przez właśnie takie bagatelizowanie sprawy, dochodzi do pogłębienia stanu pacjenta.

Mówią Ci: „Nie przejmuj się, to minie.”; „Każdy z nas to przechodził.”. I rzeczywiście, może minąć, ale nie musi.

Trądzik pojawia się w różnych miejscach, najczęściej obejmuje obszary: twarzy, pleców i klatki piersiowej.

Tłumaczy się to nie tylko dojrzewaniem, ale i związanym z tym okresem wzmożoną potliwością, która również sprzyja, takim właśnie problemom.

Zadbaj o to wcześniej

Ważna rzecz, to taka, aby wcześnie zainteresować się tematem.

Dbać o higienę, nie myć twarzy mydłem, które może skutecznie zapychać pory i powodować powstawanie wyprysków, nie zdrapywać i nie wyciskać zmian skórnych, należy tego unikać, jeżeli nie chcemy dołożyć sobie zmartwień i pozostawić nieestetycznych blizn, przypominających te po ospie.

Jeżeli zmiany są niewielkie, trzeba zachować spokój i nie panikować przed wcześnie.

Jednak, jeśli na skórze tworzą się duże, bolesne pryszcze, zwłaszcza na twarzy, należy udać się do dermatologa lub innego specjalisty z tej dziedziny, ponieważ po nich, mogą zostać wklęsłe, zaczerwienione blizny, które w lecie, kiedy temperatury wzrastają, a nasza twarz robi się rozgrzana od ciepła, przybierają jeszcze ciemniejszy odcień czerwieni.

Takie skutki, bagatelizowania tematu, mogą odbić się na samoocenie młodej osoby, która może czuć się gorsza lub nieatrakcyjna.

Tak samo będzie z plecami czy klatką piersiową, którą niechętnie będziemy odsłaniać, choćby w czasie letnich kąpieli nad jeziorem.

Przyczyny trądziku

Przyczyną trądziku mogą być hormony, a m.in. testosteron, dihydrotestosteron i androstenediol, ale również nadmierne stężenie estrogenów; predyspozycje genetyczne; spożywanie dużej ilości słodyczy, lub zbyt ostrych dań.

Dlatego warto porozmawiać ze specjalistą, który przeprowadzi z nami wywiad, na podstawie, którego zdecyduje, co przyczynia się do takiego stanu rzeczy oraz podejmie odpowiednie działanie, które będzie skuteczne.

Problemem, osób w wieku szkolnym może okazać się, brak pieniędzy na potrzebne leki, a czasem na drogą wizytę u lekarza.

Niestety nie ma na to rady, jeżeli ktoś nie wesprze w leczeniu, bądź jeżeli sami nie postanowimy zarobić potrzebnych pieniędzy, odkładanie wizyty w czasie może odbić się nieprzyjemnie na naszej skórze. Jeżeli mamy więc możliwości, aby podjąć walkę z trądzikiem, nie warto czekać.

Wniosek jest, więc taki, aby nie panikować zbyt wcześnie bez potrzeby, nie bagatelizując jednocześnie poważnych problemów, ponieważ w przyszłości możemy tego bardzo żałować.

Im szybciej podejmiemy walkę z trądzikiem tym lepiej będzie dla nas, gdyż leczenie trądziku to czasochłonny i wymagający poświęcenia proces.

Jak domowymi sposobami walczyć z trądzikiem?

Tak naprawdę o skórę twarzy powinniśmy dbać ciągle, a zwłaszcza kiedy mamy problemy z trądzikiem czy innymi niedoskonałościami.

Co możesz zrobić w domu:

  • Myć twarz i wycierać ręcznikiem jednorazowym
  • Stosować odpowiednią pielęgnację
  • Stosować preparaty na trądzik
  • Starać się, aby nie przykładać telefonu do twarzy
  • Spać na poduszkach hipoalergicznych
  • Często zmieniać pościel
  • Odpowiednio dobrać dietę

Pamiętaj, aby pracować na swoją cerą w domu, bo to Ty przebywasz z nią na co dzień i widzisz co jej służy, a co nie.

Tagi:

  • https://walkaztradzikiem eu/tradzik-jak-sobie-z-nim-radzic/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *